Конспект на тему розподіл клітини мітоз. Розподіл клітини


Тема:"Поділ клітини. Мітоз"
Цілі уроку:Формування знань про механізми клітинного поділу (мітозу) та його біологічну роль. Розкриття особливостей протікання кожної фази мітозу. Закріплення знайомих понять з даної теми та формування нових, засвоєння термінології; формування інтересу до предмета, формування інтересу до предмета, розвиток комунікативних якостей учнів. Розвиток творчих здібностей, розширення кругозору учнів.
Обладнання: Таблиця «Мітоз», електронний посібник «Поділ клітини. Мітоз».
Хід уроку.
I.Організаційний момент.Слайд 1-5У момент народження дитина важить в середньому 3 – 3,5 кг і має зріст близько 50 см, дитинча бурого ведмедя, чиї батьки досягають ваги 200 кг і більше, важить не більше 500 г, а крихітна кенгуреня – менше 1 грама. виростає прекрасний лебідь, юркий пуголовок перетворюється на статечну жабу, а з посадженого біля будинку жолудя виростає величезний дуб, який через сотню років радує своєю красою нові покоління людей. Всі ці зміни можливі завдяки здатності організмів до зростання та розвитку. до поділу і спеціалізації. Як відбувається процес поділу клітин? Чи однакова тривалість життя різних типів клітин у багатоклітинному організмі? Яке значення має поділ клітин? Ось далеко не повний перелік питань, на які нам сьогодні належить дати відповідь. Слайд 6-8Тема уроку: Розподіл клітини. Мітоз. Розмноження - найважливіша функція живих організмів, які забезпечують збереження видів у низці поколінь. До розмноження здатні все живі організми - від бактерій до ссавців. У зв'язку з диференціюванням, тобто. поділом на різні типи, клітини багатоклітинного організму мають неоднакову тривалість життя. Нервові клітини перестають ділитися ще під час внутрішньоутробного розвитку. Одного разу виникнувши, більше не діляться клітини, що утворюють поперечно-смугасті м'язові тканини у тварин і запасають тканини у рослин. Щодня гине близько 70 млрд клітин кишкового епітелію та 2 млрд еритроцитів. Тривалість життя клітин кишкового епітелію 1 – 2 дні.
II. Тема уроку: Розподіл клітини. Мітоз.
Cлайд12-13Мітоз (від грецького mitos – нитка) – непрямий поділ клітини, найбільш поширений спосіб відтворення клітин, що забезпечує тотожний розподіл генетичного матеріалу між дочірніми клітинами наступність хромосом у ряді клітинних поколінь. Є найпоширенішим способом поділу клітин. Він забезпечує рівномірну передачу спадкової інформації материнської клітини двом дочірнім. Саме завдяки цьому виду клітинного поділу утворюються практично всі клітини багатоклітинного організму. Крім того, завдяки мітотичному поділу відбувається безстатеве розмноження організмів, (а у вищих рослин і статеві клітини, гамети, утворюються в результаті мітозу!). Вперше мітоз у рослин спостерігав І. Д. Чистяков у 1874 р. Детально процес був описаний в ньому. ботаніком Е.Страсбургером (1877) та нім. зоологом В.Флемінгом (1882) Бесіда зі слайду15-17
Бесіда зі слайду № 18-20Період життя клітини від моменту її виникнення в процесі розподілу до загибелі або кінця наступного поділу називається життєвим циклом. Тривалість життєвого циклу в різних клітинах дуже сильно відрізняється (у амеби - 36 годин, а бактерії можуть ділитися кожні 20 хвилин).
Бесіда зі слайду №21Мітотичний цикл – сукупність послідовних та взаємопов'язаних процесів у період підготовки клітини до поділу, а також протягом усього мітозу. Мітотичний цикл складається з інтерфази та мітозу. Тривалість мітотичного циклу у різних організмів дуже варіює. Безпосередньо на поділ клітини йде зазвичай 1-3 години, тобто основну частину життя клітина знаходиться в інтерфазі.
Інтерфазоюназивають проміжок між двома клітинними поділами. Тривалість інтерфази, як правило, становить до 90% всього клітинного циклу. Інтерфаза складається з трьох періодів: пресинтетичний, або G1; синтетичний, або S; постсинтетичний, або G2. Початковий відрізок інтерфази - пресинтетичний період(2n2с, де n – кількість хромосом, з – кількість ДНК), період зростання, що починається безпосередньо після мітозу. Синтетичний періодза тривалістю дуже різний: від кількох хвилин у бактерій до 6–12 год у клітинах ссавців. Під час синтетичного періоду відбувається найголовніша подія інтерфази – подвоєння молекул ДНК. Кожна хромосома стає двороматидною, а число хромосом не змінюється (2n4с). Постсинтетичний період. Забезпечує підготовку клітини до поділу та також характеризується інтенсивними процесами синтезу білків, що входять до складу хромосом; синтезуються ферменти та енергетичні речовини, необхідні для забезпечення процесу розподілу клітини.
Мітоз. Для зручності вивчення подій, що відбуваються під час поділу, мітоз поділяють на чотири стадії: профазу, метафазу, анафазу, телофазу. Слайд 22Профаза(2n4с). В результаті спіралізації хромосоми ущільнюються, коротшають. У пізній профазі добре видно, що кожна хромосома складається з двох хроматид, з'єднаних центроміром. Хромосоми починають пересуватися до клітинного екватора. Формується веретено поділу, ядерна оболонка зникає, і хромосоми вільно розміщуються у цитоплазмі. Ядро зазвичай зникає трохи раніше. Слайд 23Метафаза(2n4с). Хромосоми вишиковуються в площині екватора, утворюючи так звану метафазну пластинку. Центромери хромосом лежать строго у площині екватора. Нитки веретена прикріплюються до центромірів хромосом, деякі нитки проходять від полюса до полюса клітини, не прикріплюючись до хромосом. Слайд 24Анафаза(4n4с). Починається з поділу центромір всіх хромосом, у результаті хроматиди перетворюються на дві цілком відокремлені, самостійні дочірні хромосоми. Потім дочірні хромосоми починають розходитися до полюсів клітини. Слайд 25Телофаза(2n2с). Хромосоми концентруються на полюсах клітини та деспіралізуються. Веретено поділу руйнується. Навколо хромосом формується оболонка ядер дочірніх клітин, потім відбувається розподіл цитоплазми клітини (або цитокінезу). Слайд 26При розподілі тварин клітин з їхньої поверхні у площині екватора з'являється борозна, яка, поступово заглиблюючись, поділяє материнську клітину дві дочірні. У рослин поділ відбувається шляхом утворення так званої клітинної платівки, що поділяє цитоплазму. Вона виникає в екваторіальній ділянці веретена, а потім росте на всі боки, досягаючи клітинної стінки.

Біологічне значення мітозу.Слайди 27-31 1. В результаті мітозу утворюються дві дочірні клітини, що містять стільки ж хромосом, скільки їх було в материнській клітині, тобто. утворюються клітини, ідентичні батьківській.2. У нормальних умовах жодних змін генетичної інформації немає, тому мітотичний поділ підтримує генетичну стабільність клетки.3. Мітоз є основою роста4. Мітоз лежить в основі вегетативного розмноження.5. Завдяки мітозу здійснюються процеси регенерації та заміни відмираючих клітин.
Висновок. Слайд 32

    В основі розмноження та індивідуального розвитку організмів лежить поділ клітин-мітоз. Перед розподілом відбувається інтерфаза, головною подією якої є редуплікація ДНК. Мітоз складається із 4 фаз: профази, метафази, анафази, телофази. У процесі мітозу відбувається точний та рівномірний розподіл хромосомного матеріалу між дочірніми клітинами. Завдяки мітозу спостерігається генетична стабільність видів.
Ш.Закріплення 1. Перегляд анімації «Мітоз»2. Перегляд відео матеріалу Мітоз у клітинах рослин та тварин

УРОК 4 . ПОДІЛ КЛІТИНИ. МЕЙОЗ І ЙОГО БІОЛОГІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ

Цілі : вивчити типи поділу клітин, їх роль організмі; вивчити механізм процесу розподілу та отримання клітинами спадкової інформації; сформувати вміння обговорювати проблемні питання та робити висновки.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання: проблемний.

Устаткування : таблиці «Будова рослинна клітина», «Схема будови

тваринної клітини», презентація «Поділ клітини»

х від уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

    Орг. Момент.

    Перевірка будинку. завдання (тест), потім взаємоперевірка та виставлення оцінок.

    Актуалізація знань.

До властивостей клітини як живої системи, що самоорганізується відноситься і здатність до поділу. Про це наш сьогоднішній урок.

Найважливіша властивість клітин – розподіл.

За рахунок чого росте організм – виростають його клітини чи зростає їхня кількість?

Звідки ж беруться нові клітки на зміну старим?

Таким чином, який можна зробитивисновок ?

    Самостійна робота з підручника

5. Основні типи поділу клітин.

Чи всі клітини діляться однаково? Які ви знаєте типи поділу клітин?

Обидві ці назви процесів поділу в основі мають грецьке походження.Все життя клітини від моменту її виникнення в результаті поділу материнської клітини до її власного поділу чи загибелі називаєтьсяжиттєвим (або клітинним ) циклом

Оскільки ми вивчатимемо названі типи поділу клітин, то найбільш раціональним стане вивчення їх у порівнянні, а для цього я роздала вам порівняльну таблицю.

Записують число та тему уроку. Слухають вчителі.

- Для підтримки свого нормального зростання та розвитку організм повинен виробляти нові клітини на зміну старим.

Вони з'являються в результаті поділу попередньої клітини .

Працюючи за підручником, самостійно формулюють відповідь:

Розподіл – найважливіша властивість клітин, без нього були б неможливі зростання та розвиток багатоклітинного організму, заміна та відновлення окремих клітин, тканин та цілих органів.

Ні, не всі клітини діляться однаково.

Є звичайний поділ, називаєтьсямітоз, і поділ, у ході якого утворюються статеві клітини, цей поділ називаєтьсямейоз .

6. Інтерфаза.

Спочатку дочірня клітка готується до поділу. У ній утворюються білки, подвоюються органоїди.

Щоб при розподілі вміст материнської клітини було поділено порівну між дочірніми.

Цей процес підготовки клітини до поділу має назвуінтерфаза . . яка може тривати до 20 годин.

7. Основні фази мітозу.

А тепер перейдемо безпосередньо до фаз мітозу. Як ми з'ясували, їх 4..

Розглянемо процеси, що відбуваються у фазах мітозу.

Як виглядатиме процес розподілу клітини у живих клітинах у житті.

У чому біологічне значення мітозу?

Дочірні клітини, які утворюються в результаті поділу материнської, отримують спадкову інформацію, яка ідентична материнській.

В основі яких процесів лежить мітоз?

Слухають пояснення вчителя.

Записують визначення інтерфази та клітинного циклу у зошит.

Записують назви фаз

Мітоз лежить в основі зростання організмів, вегетативного розмноження, заростання ран, відновлення втрачених органів тощо.

з порівняльна таблиця

Пункти порівняння

Мітоз

Мейоз

1. Тип розподілу

Безстатеве

Статеве

2. Тривалість

1–2 години

3. Кількість етапів

1 етап

2 етапи

4. Кількість фаз

4 фази:

1. Профаза.

2. Метафаза.

3. Анафаза.

4. Телофаза

4 фази у кожному розподілі

5. Результат поділу

2 дочірні клітини

4 клітини

6. Кількість хромосом у дочірніх клітинах

Ідентичне материнському

Вдвічі менше, ніж
у материнській клітці

8. Мейоз.

Продовжимо роботу із заповнення таблиці. – Мейоз складніший процес, ніж мітоз. Тож розглянути його треба детально.
– Чим відрізняються етапи мейозу один від одного?

Що відбувається з «гомологічними», тобто парними хромосомами, що відповідають один одному в 1-му розподілі?

Як вишиковуються гомологічні хромосоми по екватору клітини ?

Як розходяться хромосоми до полюсів?

Слухають вчителі.

Працюють з текстом підручника та малюнками.

Заповнюють разом із учителем таблицю.

перед 1-м розподілом відбувається подвоєння хромосом, а перед 2-м розподілом не відбувається.

Вони утворюють пари, тісно прилягають один до одного, перекручуються по всій довжині, обмінюються ділянками та поділяються.

Вони шикуються попарно.

З кожної пари відходить хромосома, що складається із двох хроматид. Розбіжність відбувається незалежно від хромосом інших пар.

У чому біологічне значення мейозу?

Так, все це правильно, але це не все про біологічне значення мейозу. Ви звернули увагу на те, щоклітини, що утворилися, несуть половинний, або одинарний набір хромосом. А що виходить при злитті цих статевих клітин ?

А що це буде за спадковий матеріал у хромосомах? Що з цими хромосомами відбувалося в 1-му розподілі мейозу?

Чи можна сказати, що клітини, що утворилися в ході мейозу, будуть схожі на материнську?

Таким чином, біологічне значення мейозу полягає в тому, що організми, що утворюються в ході статевого розмноження, зберігають і передають у спадок свої хромосоми і в той же час набувають нових ознак, що допомагає їм пристосовуватися і виживати в умовах життя, що змінюються.

м ейоз пов'язаний із статевим розмноженням, формуванням статевих клітин у рослин, тварин .

Число хромосом при злитті двох клітин у клітині, що знову утворилася, подвоюється і стає знову подвійним (2п).

Вони обмінювалися між собою ділянками.

Ні, не можна. Клітини виходять із спадковою інформацією, що відрізняється від материнської, різноманітнішою.

Слухають вчителі. Роблять записи у зошитах.

6. Закріплення. Підсумки уроку.

Пропонує учням завдання 10 (с. 28, підручник).

Відповідають на запитання підручника.

Працюють з малюнком підручника, упізнають зображене на ньому поділ.

Домашнє завдання. Вивчити § 4, відповісти на питання с. 28

Конспект уроку: «Поділ клітини. Мітоз»

Розробка уроку «Поділ клітини. Мітоз» розрахований на учнів 9 класу із базовим рівнем освіти. У цій методичній розробці застосовані технологія критичного мислення та сінгапурські структури. Матеріал цього уроку вимагає від учнів знання раніше вивченого Урок присвячений вивченню нового матеріалу та його первинному закріпленню.

Ціль уроку. Створити умови для розвитку творчої та пізнавальної активності учнів на уроці з урахуванням індивідуальних особливостей засобами технології критичного мислення та сінгапурських структур.

Завдання:

Основні поняття: життєвий цикл клітини, інтерфаза, мітоз, профаза, метафаза, анафаза, телофаза, цитокінез, веретено поділу.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Устаткування. Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентації.

Результати уроку.

1. Предметні результати: життєвий цикл клітини, інтерфазу, фази мітозу, амітоз.

2. Метапредметні: література, хімія.

3. Особистісні: вміння взаємодіяти групи, парах, особистісна значимість теми собі.

Здрастуйте, хлопці сьогодні у нас незвичайний урок. До нас приїхали гості-вчителі з усіх шкіл району.

І наш урок мені хотілося б почати словамиГ.Е. Лессінга:

Сперечайтеся, помиляйтеся,

і криво, та самі”.

(Готхольд Ефраїм Лессінг) (слайд 1)

Хід уроку

Сьогодні ми продовжуємо роботу над розділом "Розмноження та індивідуальний розвиток організмів". Згадаймо, що ми вивчали на минулому уроці.

1 етап. Актуалізація знань.

1. Що таке розмноження?

2. Які типи розмноження вам відомі? Дайте їм визначення?

3. Перелічіть приклади безстатевого розмноження? Наведіть приклади.

4. Біологічне значення безстатевого розмноження?

5. Яке розмноження називається статевим?

6. Які статеві клітини вам відомі?

7. Чим гамети відрізняються від соматичних клітин?

8. Що таке запліднення?

9. Що таке зигота?

10. У чому полягає переваги статевого розмноження порівняно з безстатевим розмноженням?

У ході роботи проводиться корекція знань. Отже, ви успішно впоралися з питаннями і ми переходимо до вивчення нового матеріалу.

2 етап. Вивчення нового матеріалу.

Ми продовжуємо вивчення властивостей живого організму.

Назвіть ще раз усі властивості живих організмів?

Про яку властивість йтиметься сьогодні, ви дізнаєтеся із завдання.

Зіставте наступні факти і зробіть висновок, про який процес, характерний для клітини, йдеться у таких прикладах:

    якщо наступити на хвіст ящірки, то вона йоговідкидає, але за деякий час хвіст відростає знову;

    клітини шкіри людини оновлюються через 1-2 тижні;

    зростання людини зростає до 18-23 років;

    у статевому процесі розмноження беруть участь жіночі та чоловічі статеві клітини; (розподіл клітини) (слайд 2)

- Отже, про який процес ідеться?

Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте словосполучення "поділ клітини"? (наприклад, розмноження, ядро, хромосоми, ріст).

Як ви вважаєте, я вам поставила ці запитання випадково? Так, справді, це пов'язано із темою нашого сьогоднішнього уроку. Як можна сформулювати тему сьогоднішнього уроку? (Учні пропонують різні варіанти). Вчитель узагальнює їх варіанти та пропонує тему уроку.

Тема урока. "Поділ клітини. Мітоз. (слайд 3)

Що ви хотіли дізнатися на цьому уроці? (висловлювання учнів)

Сьогодні ми розглянемо, що таке життєвий цикл клітини? Мітоз та її біологічну роль.

Завдання уроку:

    Розглянути основні етапи життєвого циклу клітин. Формувати знання про фази мітозу; створити уявлення про амітоз;

    Продовжити формування умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;

    Розвивати вміння працювати з різними джерелами інформації: текстом підручника, схемами, таблицями, інтернет-ресурсами.

І так, що ж це за процес – мітоз?

Для початку нам треба згадати сучасний стан клітинної теорії.

Як ви вже знаєте, одне із положень клітинної теорії звучить:

Нові клітини можуть виникати
лише з попередніх клітин. Р. Вірхов

Звідки ми взялися, сусідко? -

Запитала якось клітка клітку.

Та не почула запитання –

Вона ділилася! Ішов ……….!”(Мітоз) (слайд 4, 5)

Структура: "Ей ар гайд" Перш ніж приступити до вивчення нового матеріалу, давайте згадаємо, що вам вже відомо про поділ клітини. Перед вами лежить додаток №1. Подивіться на затвердження у першій графі та дайте відповідь на них. Висловлювання учнів.

Подивіться відеофрагмент і дайте відповідь на запитання другої графи. (Мітоз)

1. Чи дізналися ви щось нового про поділ кліті? (Для зручності процес поділу клітини ділиться на фази, кожна фаза має свою назву)

2. Чи змінилася ваша думка після перегляду відеофрагменту?

(Інформація, яка змінила їхню думку: термін - мітоз, фази мітозу, процеси, що йде в клітині і.т.д.)Додаток №1

Зараз ми працюватимемо за підручником, у Вас на партах лежать завдання

1 завдання розділ«Клітинний цикл, інтерфаза », над нею працюватимуть Д. Різат, М. Женя, С. Арстан.

2 задні розділ"Фази мітозу профаза ", Над нею працюють М. Ельсіяра, К. Мірхат, А. Азамат

3 завдання розділ "Фази мітозу метафазу" над нею працюватимуть А. Аріза, М. Нурсултан, К. Аман.

4 завдання розділ "Фази мітозу анафаза", над нею працюватимуть К. Ельдар, І. Адема, Ш. Раміль.

5 завдання розділ "Фази мітозу телофазу", над нею працюють Т. Аміра, Р. Увайдат, Д. Мірхат.

6 завдання висновок про біологічне значення мітозу, її готують Д. Іслам, С. Індіра, А. Магомед.

Клітинний цикл включає два етапи: інтерфазу та мітоз. (Слайд 7)

Презентація результатів роботи у групах. Учні вивішують на дошці свої схеми та пояснюють їх. Усі запропоновані схеми, висновки, визначення записуються в зошит (інформаційні листи)

1. Інтерфаза . Період підготовки клітини до поділу. Подвоєння ДНК, після якого кожна хромосома складається з ідентичних половинок – хроматид, формування рибосом, органоїдів, синтез АТФ, білків.(Слайд 8)

Мітотичний цикл складається з 4-х фаз: 1.профаза.2. метафаза.3. Анафаза. 4. Телофаза.(слайд 9)

Мітоз

2.ПРОФАЗУ - спіралізація хромосом (укорочуються), ядерна оболонка і ядерце розпадаються, центріолі розходяться до полюсів, і формується веретено поділу.(слайд 10)

3.МЕТАФАЗУ - хромосоми вишиковуються в площині екватора клітини; складаються із двох дочірніх хроматид, з'єднаних центроміром.(слайд 11)

4.АНАФАЗА - Центроміри діляться; дочірні хроматиди всіх хромосом одночасно відокремлюються один від одного і розходяться до протилежних полюсів клітини.(слайд 12)

5. ТІЛООФАЗУ - Формується оболонка нових ядер; деспіралізуються хромосоми та відновлюється ядерце; відбувається поділ клітини – цитокінез.(слайд 13)

6 . Значення мітозу (слайд 14)

Тепер запишемо визначення мітозу.Мітоз- це непрямий поділ клітини.

Фізкультхвилинка (слайд 15)

Вчитель. У вас на партах лежить додаток2:Стаття «Амітоз» Пропоную прочитати текст та зробити в ньому відповідні позначки.

Мітоз – найпоширеніший, але не єдиний тип поділу клітин. Практично у всіх еукаріотів виявлено так зване пряме розподіл ядер, або амітоз.При амітозі ділиться лише ядро, причому без освіти, тому спадковий матеріал розподіляється випадковим чином.Цитокінез не завжди слідує за розподілом ядра, тому в результаті амітозу зазвичай виникають . Амітотичні поділки характерні для клітин, що закінчують розвиток: відмираючих епітеліальних клітин, фолікулярних клітин яєчників і т. д. Зустрічається амітоз при патологічних процесах: запаленні, злоякісному зростанні та ін Після амітозу клітини не здатні приступити до мітотичного поділу.

Для позначок

" V "- вже відомо

"--"- суперечить уявленню

"+" - є цікавим та несподіваним

"?" - не зрозуміло, виникло бажання дізнатися більше.

Вчитель. А зараз обговоримо прочитану статтю.

1. Що стало відомо із цієї статті.

2. Який матеріал був вам новим.

Вчитель: Вперше амітоз був описаний німецьким біологом Р. Ремаком в 1841 р., а сам термін амітоз був запропонований гістологом У Флемінг пізніше в 1882.

Також додаткову інформацію про амітоз нам підготували Ельсіяра, Женя та Увайдат, давайте їх послухаємо.

Тепер запишемо визначення амітозу.Амітоз- це прямий поділ клітини.

А в чому подібність та відмінність мітозу та амітозу.

Вчитель. А зараз хвилина психологічного розвантаження. Стадії мітозу легко запам'ятати за допомогою жартівливого вірша, який вам приготували та розкажуть ваші товариші.

Сценічне уявлення жартівливого вірша "Життєвий цикл клітини".

Цикл життя клітини - інтерфаза та мітоз,

А як він протікає? це головне питання.

Про це не скажеш у двох словах,

Процес життя клітини розглянемо у віршах.

Інтерфаза триває довше, ніж сам поділ,

Дуже швидко відбувається ДНК подвоєння.

Йде біосинтез, активні ферменти.

Клітина росте, утворює органоїди та елементи

Потім слідує мітотичний поділ,

Фази його легко запам'ятати – і в цьому немає сумніву.

Уважно на них ти подивися.

Кожна фаза як член великої та дружньої родини.

Глава сім'ї - тато (усім ясно відразу),

І перша фраза мітозу -профаза.

Зникло ядерце і ядерна оболонка,

Але на цьому ще рано ставити крапку.

Хромосоми коротшають, потовщуються,

На компактні форми перетворюються.

І потім без зволікання -

З'являються нитки веретена поділу.

Мама – сонечко наше, тепло, доброта.

Метафаза - Друга фаза мітозу завжди.

Діти для мами рівні без дозатора

Хромосоми лежать в області екватора

Донька – Аня в сім'ї – просто принцеса.

Анафаза - Третя фаза процесу.

Переконатись у цьому ти можеш сам-

Нитки веретена поділу відтягують

хроматиди до різних полюсів

Синок у родині Толя – ну, як на замовлення

Четверта фаза мітозутелофаза.

Хромосоми розкручуються, у них вихід один-

Знову перетворитися на хроматин.

Після поділу цитоплазми та органоїдів клітини.

З'являються дві чарівні, чудові дітки,

Мають диплоїдний набір дочірні клітини

І точно схожі на материнську клітину.

Чи зустрічаються у цьому жартівливому вірші терміни, які ми вивчали раніше (ДНК, ядро, цитоплазма, органоїди клітини)? Таблиця "Клітинна будова".

Закріплення: завдання «Вгадай стадію мітозу» Додаток 3, малюнки зі стадіями мітозу.

Рефлексія. Запишіть у зошитах свою думку:
Чому я повинен запам'ятати значення та фази мітозу.
Декілька думок вчитель просити висловити (можна за бажанням)

Зразкові причини:

1.Мітоз є основою розмноження та зростання організмів.

2.Мені тепер стало зрозуміло, чому мій організм росте, збільшується у розмірі.

3. Розширився мій кругозір. Цікаво було дізнатися, як це все відбувається.

4.Я можу пояснити іншим як все це відбувається.

5.Я збираюся, надалі продовжити навчання в цій галузі і ці знання мені обов'язково знадобляться.

Висновок: І наприкінці уроку я хотіла б повернутися до висловлювання німецького поета Лессінга:Сперечайтеся, помиляйтеся,

помиляйтеся, але ради Бога, розмірковуйте, і хоча

і криво, та самі”.

І хотіла б, щоб ці слова стали гаслом кожного нашого уроку.

Сенс цих слів у тому, що на все потрібно мати свою думку, а думка народжується у роздумах, користі буде більше для твого розвитку, ніж якщо хтось щось зробить за тебе

3.Домашнє завдання: вивчити параграф 14, письмово відповісти на запитання: чим відрізняється мітоз у рослин та тварин?

Творче завдання для сильних учнів: підготувати повідомлення, використовуючи ресурси мережі Інтернет, про причини порушень процесу мітозу.

Урок завершено. Відмінного дня! Я була, рада зустрінеться з вами!

Мета уроку: Вивчити основні етапи поділу клітини.

Завдання уроку:

  1. Продовжити формування навичок вирішення проблемних питань.
  2. При вирішенні проблем використати накопичені знання учнів.
  3. Продовжити формування навичок робіт у групі.

Обладнання:

  1. "Чорний ящик".
  2. Таблиця: "Поділ клітини".
  3. Аркуші ватману або папір формату А-4.
  4. Магніти.
  5. Таблички з новими словами та визначеннями.
  6. Глобус.

Хід уроку.

Проблемна ситуація та актуалізація знань.

Чорний ящик

Вступне слово вчителя: - Увага – чорна скринька. Хлопці вам зараз вам доведеться дізнатися, що знаходиться в чорній скриньці, я вам підказуватиму. Уважно слухайте! Намагайтеся зрозуміти про що йдеться?

  1. Це найбільший органоїд клітини.
  2. Це керує роботою клітини.
  3. Це відповідає за поділ клітини.
  4. Це можна побачити у мікроскоп.

Молодці! Правильно! Це ядро ​​клітки. Що ж усередині ядра? Хто знає? Добре підкажу. У перекладі з грецької це означає - кольорове тіло ("хром" колір, "сома" - тіло). Це хромосоми. (Слово написане на табличці прикріплюю на дошці магнітами) Яке значення мають хромосоми в клітці? (слухаємо відповіді учнів) Хромосоми містять спадкову інформацію про клітину та про весь організм у цілому. У класі багато кольорів, інформація про папороть знаходиться в хромосомах ядра клітини папороті (у 6 класі не називаємо молекулу ДНК)

А зараз давайте подивимося, як виглядають хромосоми? (розгортаю фольгу - хромосоми зроблені з тонкого дроту, 2 хромосоми закручені в спіраль, 2 не закручені). Подивіться хромосоми складаються з тонких ниток. В одних хромосом нитки закручені в спіраль, а в інших немає. Висловіть ваші припущення. Чому різні хромосоми? (Слухаємо висловлювання учнів. Вони можуть бути найнеймовірнішими).

  • Яким хромосомам легко рухатися? (Показати рух на моделях хромосом) Тонкі не спіралізовані нитки хромосом заплутуються, а спіралізовані хромосоми більш маневренні.) Виявляється хромосоми перед розподілом закручуються тобто спіралізуються, такі хромосоми добре помітні в мікроскоп їм легше пересуватися по клітці.

Тема нашого уроку: ДІЛЕННЯ КЛІТИНИ

  • Навіщо клітка ділиться? (Слухаємо та обговорюємо відповіді учнів)
  • Правильно, за рахунок поділу клітин організм зростає.
  • Кожен організм складається із клітин. У кожній клітині є ядро. У ядрі є певна кількість хромосом. Після поділу клітини кількість хромосом має залишитися незмінною.
  • Може хтось не згоден із моїм висловом?
  • Будь ласка, висловлюйте свої думки (слухаємо та обговорюємо відповіді учнів).
  • Як зберегти кількість хромосом при розподілі? Припустимо, що клітина має 4 хромосоми, після розподілу нова клітина повинна мати також 4 хромосоми. Що ж має статися із хромосомами? (слухаємо та обговорюємо відповіді учнів)
  • Правильно, кількість хромосом подвоюється.
  • (Показую на моделі) Тепер хромосома складається з двох ниток, які називаються хроматиди (слово написане на табличці прикріплюю магнітами до дошки). Завдяки подвоєнню хромосом кількість хромосом залишиться незмінною, такою ж як до поділу.
  • А тепер ви приступаєте до роботи у групах. Вам треба змоделювати поділ клітини. На ватмані замалюєте розподіл клітки. Під час поділу хромосоми поводяться дуже активно. Вони пересуваються клітиною.
  • Слухайте уважно мою підказку.

Отже, підказка перед вами – це географічний глобус. Згадайте такі поняття як екватор та полюси. Це вам допоможе правильно розташувати хромосоми під час поділу.

  1. Підказка друга - кожна з клітин, що утворюються при розподілі, повинна отримати ядро. А для цього ядро ​​має розділитись. І пам'ятайте, поділ передує подвоєння кожної хромосоми.
  2. Завдання для роботи у групах. (Тривалість роботи у групі 10-15 хвилин. У кожній групі клітина з 4 хромосомами)
  3. Замалюйте 4 етапи поділу клітини.
  4. Розташуйте хромосоми з урахуванням підказки.
  5. У вас має бути дві клітини абсолютно схожі на материнську.

Кількість хромосом має бути така сама, як у материнської.

Кожна клітка повинна мати ядро.:

  • Вчитель. Робота в групах закінчилася, давайте подивимося, що у вас вийшло. (Клас заслуховує звіти груп про виконану роботу та обговорює) Триває перевірка результатів за підручником В.В. Пасічник. С.23 чи за таблицями на дошці. Можна прикріпити таблички з етапами поділу клітини магнітами. Можна використовувати матеріал навчального диска “Лабораторний практикум 6-11 Фрагмент мітозу клітини.)
  • Цілі уроку
  • Формування знань про механізми клітинного поділу (мітозу) та його біологічну роль.
  • Розкриття особливостей протікання кожної фази мітозу.

УстаткуванняЗакріплення знайомих понять з цієї теми та формування нових, засвоєння термінології; формування інтересу до предмета, формування інтересу до предмета, розвиток комунікативних якостей учнів.

Хід уроку.

Організаційний момент.
У момент народження дитина важить у середньому 3 – 3,5 кг і має зріст близько 50 см, дитинча бурого ведмедя, чиї батьки досягають ваги 200 кг і більше, важить не більше 500 г, а крихітна кенгуря – менше 1 грама.
З сірого непоказного пташеня виростає прекрасний лебідь, юркий пуголовок перетворюється на статечну жабу, а з посадженого біля будинку жолуда виростає величезний дуб, який через сотню років радує своєю красою нові покоління людей.
Всі ці зміни можливі завдяки здатності організмів до зростання та розвитку. Дерево не перетвориться на насіння, риба не повернеться в ікринку – процеси росту та розвитку незворотні. Ці дві властивості живої матерії нерозривно пов'язані один з одним, і в їх основі лежить здатність клітини до поділу та спеціалізації.
Як відбувається процес розподілу клітин?
Чи однакова тривалість життя різних типів клітин у багатоклітинному організмі?
Яке значення має поділ клітин?
Ось далеко не повний перелік питань, на які нам сьогодні належить дати відповідь.

Тема уроку: Розподіл клітини. Мітоз.
Розмноження - найважливіша функція живих організмів, які забезпечують збереження видів у низці поколінь. До розмноження здатні всі живі організми - від бактерій до ссавців. Молекулярна сутність цього процесу виявляється в унікальній здатності ДНК до самоподвоєння молекул.
У зв'язку з диференціюванням, тобто. розподілом на різні типи, клітини багатоклітинного організму мають неоднакову тривалість життя.
Нервові клітини перестають ділитись ще під час внутрішньоутробного розвитку. Якось виникнувши, більше діляться клітини, утворюють поперечно – смугасті м'язові тканини в тварин і запасають тканини в рослин.
Щодня гине близько 70 млрд клітин кишкового епітелію та 2 млрд еритроцитів. Тривалість життя клітин кишкового епітелію 1 – 2 дні.

Презентація «Ділення клітини. Мітоз». (Слайд 2)
Мітоз (від грецького mitos – нитка) – непрямий поділ клітини, найбільш поширений спосіб відтворення клітин, що забезпечує тотожний розподіл генетичного матеріалу між дочірніми клітинами наступність хромосом у ряді клітинних поколінь.
Є найпоширенішим способом поділу клітин. Він забезпечує рівномірну передачу спадкової інформації материнської клітини двом дочірнім.
Саме завдяки цьому виду клітинного поділу утворюються практично всі клітини багатоклітинного організму.
Крім того, завдяки мітотичному поділу відбувається безстатеве розмноження організмів, (а у вищих рослин і статеві клітини, гамети, утворюються в результаті мітозу!).
Період життя клітини з моменту її виникнення в процесі поділу до загибелі або кінця наступного поділу називається життєвим циклом.
Тривалість життєвого циклу в різних клітин дуже відрізняється (у амеби – 36 годин, а бактерії можуть ділитися кожні 20 хвилин).
Бесіда зі слайду №2.
Слайд №3

Мітотичний цикл – сукупність послідовних та взаємозалежних процесів у період підготовки клітини до поділу, а також протягом усього мітозу.
Процес підготовки до поділу – інтерфаза, що має 3 періоди: (Слайд 4)
П – число хромосом
С – кількість ДНК
Пресинтетичний період (G1 від англ. Gar - інтервал) 2п 2с
1.Освіта рибосом
2. Синтез р-РНК, та-РНК, т-РНК.
3. Синтез АТФ
4.Поділ мітохондрій
5.Синтез ферментів
6. Зростання клітини
Синтетичний період (S – фаза) 2п 4с
1. Подвоєння (редуплікація ДНК)
2.Синтез білків – гістонів
3. Складання другої хроматиди
Постсинтетичний період (G2) 2п 4с
1.Синтез білка
2. Синтез АТФ
3.СинтезРНК
4. Подвоєння маси цитоплазми

Слайди 5 – 10. Робота зі слайдами

Цикл життя клітини – інтерфаза та мітоз,
А як він протікає? - Це головне питання.
Про це не скажеш у двох словах,
Процес життя клітини розглянемо у віршах.

Інтерфаза триває довше, ніж сам поділ,
Дуже швидко відбувається ДНК подвоєння.
Йде біосинтез, активні ферменти.
Клітина росте, утворює органоїди та елементи

Потім слідує мітотичний поділ,
Фази його легко запам'ятати – і в цьому немає сумніву.
Уважно на них ти подивися.
Кожна фаза як член великої та дружної сім'ї.

Глава сім'ї - тато (усім ясно відразу),
І перша фаза мітозу – профаза.
Зникло ядерце і ядерна оболонка,
Але на цьому ще рано ставити крапку.
Хромосоми коротшають, потовщуються,
На компактні форми перетворюються.
І потім без зволікання -
З'являються нитки веретена поділу.

Мама – сонечко наше, тепло, доброта.
Метафаза – друга фаза мітозу завжди.
Діти для мами рівні без дозатора
Хромосоми лежать в області екватора

Дочка - Аня у сім'ї
- Просто принцеса.
Анафаза – третя фаза процесу.
Переконатись у цьому ти можеш сам -
Нитки веретена поділу відтягують
хроматиди до різних полюсів

Синок у родині Толя – ну,
як на замовлення
Четверта фаза мітозу – телофаза.
Хромосоми розкручуються,
У них вихід один -
Знову перетворитися на хроматин.
Після поділу цитоплазми та
органоїдів клітини,
З'являються дві чарівні,
чудові дітки.
Мають диплоїдний набір
Дочірні клітини і точно схожі
на материнську клітку.

Власне непрямий поділ (Слайд 11) (Мітоз)

Каріокінез Цитокінез (розподіл цитоплазми)
(Поділ ядра)
Перевір себе
Яка це фаза? (Слайд 12,13,14,15)
Рання профаза
У клітині (плазматична мембрана на фотографії має червоний колір) зникає ядерна оболонка, нитки мікротрубочок (зелені) починають формувати мітотичний.
апарат (веретено поділу), хроматин (комплекс ДНК та білків-гістонів, на фотографії – блакитні плями) починає конденсуватися і, спіралізуючись, перетворюватися на хромосоми.
Метафаза
Закінчується формування метафазної платівки. Саме на цій стадії клітинного поділу, блокувавши подальшу розбіжність хромосом за допомогою певних алкалоїдів (наприклад, колхіцину), вивчають каріотип (набір хромосом, властивий цьому організму або виду).
Анафаза
Хромосоми розриваються в місці з'єднання (центроміром) і Хроматиди починають рух до протилежних полюсів клітини:
від кожної хромосоми одна хроматида рухається одного полюсу, інша - до іншого. Хроматиди тепер назвати сестринськими хромосомами, т.к. вони тепер дійсно "набувають самостійності", стають самостійними хромосомами, які потраплять у різні клітини.
Дізнайтеся фігуру мітозу в корінці цибулі. Слайд 16. (по фігурі визначити фазу мітозу)

Гра "Мітоз" (конструктор сайтів).
Правила гри: Для участі в грі пропонуються такі дійові особи: ядерна оболонка, ядерце, 2 центріолі, 3 хромосоми по 2 хроматиди.
Вчитель. Отже, всі ролі розподілено. Я розповідатиму, кожен, хто отримав роль, її програватиме.
Центріолі розташовані під кутом один до одного. Всі хроматиди, що утворюють хромосоми, поки мають витягнуту форму (стояти навшпиньки, руки витягнуті вгору).
Перша фаза профаза (тато – глава сім'ї). Центріолі розходяться до полюсів клітини. Хромосоми (по 2 хроматиди в кожній) коротшають, товщають (встати на ступню, руки опущені). Ядерна оболонка розчиняється, ядерце зникає (ховаються).
Друга фаза метафазу (мама – сонечко, всі діти для мами рівні). Хромосоми розташовуються у сфері екватора клітини. Від центріолей відходять нитки веретена поділу і прикріплюються по обидва боки до кожної хромосоми (за допомогою кольорових шарфиків).
Третя фаза мітозу – анафаза (у сім'ї дочка Аня). Центріолі за допомогою шарфиков - ниток веретена поділу - розтягують хроматиди до різних полюсів. Хроматиди кожної хромосоми розходяться до різних полюсів. Фаза четверта мітозу - телофаза. Її назва асоціюється із сином сім'ї на ім'я Толя.
Хромосоми розкручуються, витягуються. У дочірніх ядрах знову утворюється ядерна оболонка, ядерце, а найголовніше хроматиди стають сестринськими хромосомами, Потім відбувається розподіл цитоплазми і утворюються дві дочірні клітини, подібні до материнської. В інтерфазі відбувається подвоєння. Таким чином,
у процесі мітозу утворюються дві клітини з диплоїдним набором хромосом.
Тривалість мітозу (конструктор сайтів) залежить від розмірів клітин, їхньої плоїдності, числа ядер, а також умов навколишнього середовища, зокрема від температури.
У тваринних клітинах мітоз триває 30 – 60 хвилин, а рослинних – 2-3 години.
Більшості клітин притаманний добовий ритм поділу. В органах нічних тварин максимум мітотичних поділів відзначається, як правило, зранку, а мінімум у нічний час. У денних тварин та людини відзначається зворотна динаміка добового ритму.

Біологічне значення мітозу величезне. Конструктор сайтів. Презентація «Значення мітозу».
1. В результаті мітозу утворюються дві дочірні клітини, що містять стільки ж хромосом, скільки їх було в материнській клітині, тобто. утворюються клітини, ідентичні батьківській.
2. У нормальних умовах жодних змін генетичної інформації немає, тому мітотичний поділ підтримує генетичну стабільність клітини.
3. Мітоз лежить в основі зростання
4. Мітоз є основою вегетативного розмноження.
5. Завдяки мітозу здійснюються процеси регенерації та заміни відмираючих клітин.

При різних патологічних процесах нормальний перебіг мітозу порушується (конструктор сайтів)
Виділяють три основні види патології:
1. Пошкодження хромосом (набухання, склеювання, фрагментація, утворення мостів, пошкодження центромірів, відставання окремих хромосом під час руху, порушення їх спіралізації та деспіралізації, роз'єднання хроматид, утворення мікроядр);
2. Пошкодження мітотичного апарату (затримка мітозу в метофазі, багатоплюсний мітоз, тригрупові метафази);
3. Порушення цитотомії Патологічні мітози виникають після впливу мітотичних отрут, токсинів, екстремальних факторів (іонізуюче випромінювання, гіпотермія), при вірусній інфекції та пухлини. Різке збільшення числа патологічних мітозів характерне для злоякісних пухлин.

Тести (7 питань – вибрати 1 з кількох).

Домашнє завдання:
Вивчити параграф 3.4. Повторити матеріал про хромосоми, каріотип у параграфі 2.8
Придумати вірш чи казку про мітоз (за бажанням)

Ресурси:

1. Гуменюк М.М. Біологія 9 клас. Поурочні плани за підручником С.Г.Мамонтова, В.Б.Захарова, Н.І.Соніна. Видавництво "Вчитель". Волгоград.2006.
2. Єдиний державний іспит 2006. Біологія. Навчально-тренувальні матеріали для підготовки учнів / Рособр-нагляд, ІСПО – М.: Інтелект – Центр, 2006
3. Лісовська Л.П. Про модульне навчання загальної біології. КДПУ ім. Ціолковського, Калуга. Біологія в школі №8 2006.
4. Сивоглазов В.І., Агафонова І. Б., Захарова Є.Т. Загальна біологія. Базовий рівень: навч. для 10 - 11 кл. загальноосвітніх установ. ТОВ "Дрофа", 2005.
5. Яковенко Л.В. Механіка мітозу. Додаток до 1 вересня. №19 2007 рік.
6. http://WWW/kozlenkoa.narod/ru //lessons/